A deszkzs Zen-je (2.rsz)
xsport 2004.12.13. 18:35
Thoai Tran cikke
Sokig s minden ermet latba vetve kerestem a „mesteremet”, azt az embert, aki a tantm lehetne. Szmtalan rnyi videfelvtelt megnztem s szmtalan fnykpet gyjtttem ssze a deszksokrl.
Sokig s minden ermet latba vetve kerestem a „mesteremet”, azt az embert, aki a tantm lehetne. Szmtalan rnyi videfelvtelt megnztem s szmtalan fnykpet gyjtttem ssze a deszksokrl, de muszj volt tallnom valami mlyebb jelentst is abban adologban, amire az letemet tettem fel. Igen, a deszkzs persze, hogy frank dolog…persze, hogy izgalmas. De van mg valami ms is: valami fennklt s mlysges elem, ami az ember lelkig hatol. Sokig s minden ermet latba vetve kerestem valakit, aki el tudn magyarzni nekem ezt a csodt, hogy vgre teljes harmniba kerlhessek magammal s a mvszetemmel. De az sszes kutatsom eredmnytelen maradt. Itt lk s azon gondolkozom, hogy mihez is kezdjek most, kivel beszljek…s hirtelen megszlal egy hang:
„Keresel valakit, aki meg tudja mutatni, mi a csodlatos s fennklt a mvszetedben? Kpzelj el egy gynyr festmnyt, ami egy mzeumban van killtva. Egy elhalad szemll gynyrnek tallja, az ltal, hogy elfogadja a kpet, mint egszet s annak metaforikus jelentstartalmt. Egy msik szemllt inkbb az ecsetvonsok pontossga s simasga nygz le. gy tartjk, az igazi mesterm legfbb ismrve, hogy szmtalan rtke van. Nhny ezek kzl egybl szembetnik az els pillants utn, ms rtkeknek tbb id s alaposabb vizsglds kell, hogy a felsznre jjjenek. De gondolj csak bele: ha rtelemet s jelentst keresel a mvszetedben, egy id meg kell rtned, hogy azok az elemek, amelyeket te gynyrnek tallsz, nem oszthatk meg a maguk teljessgben. ppen ezrt a szpsg szubjektv fogalom, ami minden egyes embernek mst jelent…”
„A deszkzs mvszet. Mint egy gynyr kpnek, amely egy galriban lg, a deszkzsnak is szmtalan rtke van. Minden ember eldntheti, hogy az sszes, csak nhny, vagy ppen csak egy tetszik-e neki ezek kzl. De jusson eszedbe, hogy soha nem szabad lebecslni azt, amit te nem szeretsz, mert az rsze annak a szpsgnek, amit valaki ms viszont szerethet. s azt se felejtsd el, hogy soha senki nem fogja tudni neked elmagyarzni, hogy mibl ll a szpsg. Sem a mesterek, sem a filozfusok, mg azok a profik sem, akiket veken t pldakpeidnek tekintettl…Azt a mestert keresed, aki el tudja magyarzni neked a csodt? Keresd nmagadban…”
|